Pages

გაკვეთილის გეგმა "მე და საზოგადოება" მეოთხე კლასი


გაკვეთილის გეგმა

2019 წელი                                                                                    10 ოქტომბერი

            სსიპ წყალტუბოს მუნიციპალიტეტი სოფელ გეგუთის N2 საჯარო სკოლა
მასწავლებებლი
მარინა გაბუნია
საგანი
მე და საზოგადოება
კლასი
IV
მოსწავლეთა რაოდენობა
12; სსმ მოსწავლე არ არის
დრო
45 წთ.
გაკვეთილის თემა
ხანძარი
უსაფრთხოების წესების დაცვა ხანზრის დროს
საგანგებო სიტუაციების  დროს მიმდინარე საფრთხეები
გაკვეთილის მიზანი
>მოსწავლე შეძლებს
მოიპოვოს ინფორმაცი ახანძრის  შესახებ
>მოსწავლე შეძლებს იმსჯელოს
სხვადასხვა ტიპის კატასტროფების შემთხვევაში ადეკვატურდ მოქმედებაზე
>მოსწავლე შეძლებს
გაანალიზოს ხანძრის გამომწვები მიზეზები და შედეგები, მოახდინოს ხანძარზე  ადეკვატური რეაგირება და თავდაცვა

მოსალოდნელი შედეგები
საზ.მეც.დაწყ.(I).15
მოსწავლეს შეუძლია საგანგებო(ბუნებრივი კატასტროფის დროს)  და ცხოვრებისეულ (მაგ.:ქუჩაში,ტრანსპორტში, ექსკურსიაზე) სიტუაციებში სამოქალაქო უსაფრთხოების წესების დაცვით მოქმედება
საზ.მეც.დაწყ.(I)..15
მოსწავლეს შეუძლია აიცილოს ბუნებრივი კატასრტოფები და ადეკვატურად იმოქმედოს საგანგებო სიტუაციებში
საზ.მეც.დაწყ.(II).5
მოსწავლეს შეუძლია ხანძრის გამომწვევი მიზესებისა მათი შედეგების გააზრება,ხანძარზე ადეკვატური რეაგირება და მისგან თავდაცვა
წინარე ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან საგზაო მოძრაობის წესები
საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოება
შეფასება
განმავითარებელი შეფასება ზეპირი კომენტარების საშუალებით
სასწავლო მასალა და რესურსები
მე და საზოგადოების IV კლასის სახელმძღვანელო, ფოტოსურათები,სქემები, რუკები,  კომპიუტერი, პროექტორი, ფურცლები, მარკერები, ვიდეომასალა.
აქტივობის აქღწერა
მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსი
დრო
აქტივობის ბოლოს მისაღები   შედეგი
აქტივობა N1
საორგანიზაციო საკითხები
აქტივობის მიზანი.
მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს, შეფასების ფორმას

ვერბალური
საერთო საკლასო
გაკვეთილის თემა,
მიზანი, შეფასების ფორმა
2 წთ.
მოსწავლეებს გაუჩნდებათ ინტერესი
გაკვეთილის
თემის მიზნების
მიმართ
აქტივობა N2
კითხვა-პასუხი
მიზანი წინარე ცოდნის გააქტიურება.
სვამს კითხვებს :
1.ქუჩაში /გზაზე მოძრაობისას საგზაო წესების დაცვა ჩვენივე უსაფრთხოებისთვის არის საჭირო;
2.ქუჩის რომელ ნაწილზე უნდა იმოძრაოს ქვეითმა;
3.რომელი გადასასვლელია ყველაზე უსაფრთხო;
4.ქუჩაში ბავშვების ჯგუფური მოძრაობის დროს როგორი წესი არსებობს;
5.რატომ არ შეიძლება მძღოლთან საუბარიტრანსპორტის მოძრაობის დროს;
6.რატომ არ შეიძლება სწრაფად გადაურბინო მოახლოებულ ავტომობილს;

კითხვა-პასუხი
საერთო საკლასო
ფოტოსურათები
10 წთ.
მოსწავლე გააქტიურებს წინარე ცოდნას
აქტივობა N3
ვიდეო რგოლის ჩვენება
აქტივობის მიზანი
მიღებული ცოდნის განმტკიცება
დოკუმენტური ვიდეოფილმის ჩვენება
ვიდეო მეთოდი
საერთო საკლასო
კომპიუტერი
პროექტორი
ვიდეომასალა
5 წთ.
მოსწავლე გამოიჩენს მეტ ინტერესს გაკვეთილის მიმართ
აქტივობა N4
მინი ლექცია
აქტივობის მიზანი
ახალი თემის გაცნობა
 თემა: საგანგებო სიტუაციის დროს მიმდინარე საფრთხეები
ლექცია
კოგნიტური მაორგანიზებლები
საერთო საკლასო
IVკლასის სახელმზღვანელო
სქემები, რუკები
8 წთ.
გაეცნობიან
ახალ მასალას
აქტივობა N5
მოსწავლეები მუშაობენ კომპიუტერებთან
აქტივობის მიზანი
მოსწავლეები კომპიუტერში ჩატვირთულ პოტოებიდან გამოყოფენ გაკვეთილის თემასთან შესაბამის ფოტოებს
ისტ-ის გამოყენება
ინდივიდუალურად
კომპიუტერი
კომიქსები
3 წთ.
მოსწავლეები გაიუმჯობესებენ აზროვნების უნარს,
მხედველობით მეხსიერებას

აქტივობა N6
ვიდეო მასალის
ჩვენება
აქტივობის მიზანი
მოსწავლეები ვიზუალურად გაეცნობიან ხანზრის გამომწვევ მიზეზებს


ვიდეო მეთოდი
ფილმის ჩვენება
საერთო საკლასო
კომპიუტერი
პროექტორი
5 წთ.
თვალსაჩინოები
ნახავენ თუ რა შედეგი მოყვება ხანძარს
აქტივობა N7
გაკვეტილის შეჯამება
მიზანიგაკვეტილის მიზანის მიღწევადობის დადგენა,
აქტივობის აღწერა,
მასწავლებელი კიდევ ერთხელ წაიკითხავს გაკვეთილის თემას,
მიზანს და მოსწავლეებთან ერთად განიხილავს
რამდენად შეძლეს მისი მიღწევა
დისკუსია
საერთო საკლასო

2 წთ.
მოსწავლეები გაანალიზებენ
გაკვეტილის მიზანს და
დაადგენენ
 მიზნის მიღწევადობას
აქტივობა  N8
საშინაო დავალება
აქტივობის მიზანი
 მოსწავლეები განამტკიცებენ ახალ მასალას
დახატავენ თემასთან შესაბამის ნახატებს
ინტერნეტსი მოიძიებენ თემასთან შესაბამის
ინფორმაციას
განმავითარებელი შეფასება
ზეპირი კომენტარი
საერთო საკლასო
სახელმძღვანელო
 ფურცლები
ფერადი ფანქრები
2 წთ.
განამტკიცებენ ახალ მასალას